جامعه > سلامت - مرگ مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان بسیاری را در اندوه فرو برد از این میان بسیاری هم متوجه بیماری صعب الاعلاج وی شدند؛ سرطان معده.

هادی معیری نژاد-در همین رابطه وزیر بهداشت با اشاره به مرگ مرتضی پاشایی گفت : در حال حاضر سرطان معده کشنده‌ترین سرطان در ایران بخصوص در مردان است.

سرطان معده  همچنین پنجمین سرطان شایع در جهان، با حدود یک میلیون مورد جدید در سال گذشته است.متخصصان می‌گویند که سرطان معده از شایع‌ترین و کشنده‌ترین انواع سرطان در ایران است که هر سال ۱۰ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند و شایع‌ترین نوع سرطان هم در بین مردان است. وزارت بهداشت اعلام کرده است که ایران بیشترین بیماری سرطان معده را در جهان دارد و مهم‌ترین دلیل بالابودن میزان مرگ و میرهای سرطان معده، این است كه اغلب دیر تشخیص داده می‌شود.

طبق آمار سالانه حدود 40هزار ایرانی بر اثر انواع سرطان می‌میرند. آمار دیگری می‌گوید بروز سرطان تا کمتر از 20 سال آینده تا 90 درصد افزایش می‌یابد. اما بیشترین میزان مرگ و میر این آمار به سرطان معده اختصاص دارد. این كشنده‌ترین سرطان سالانه جان هشت هزار تا ده هزار نفر نفر را می‌گیرد؛ یعنی روزانه بیش از 22 نفر و هر یك ساعت و 10 دقیقه یك نفر. سرطان معده سالانه با به کام مرگ کشاندن بیش از یک میلیون نفر در جهان دومین سرطان مهلک محسوب می‌شود

عادات بد تغذیه ای ما ایرانیان و ابتلای بالا به سرطان معده

علاوه بر وجود باکتری هلیوباکتریوم که در معده اکثر ما ایرانیان وجود دارد عادات بد تغذیه ای از عوامل تشدید کننده این روند است.

زندگی در جوامع پر استرس مانند شهر های بزرگ کشورما ، مشاغلی که معمولا عادات غذایی نرمال ما را به چالش می گیرند و غذاهای ناسالم  و پر نمک و نیترات مثل کنسروها همگب باعث جهش این نوع سرطان در کشور ماست.

این در حالیست که در کشورهای اروپایی با پیشگیری توانسته اند از درصد ابتلای خود به این نوع سرطان به نحو چشمگیری بکاهند.

نمودار زیر تعدادابتلا به سرطان بر اساس مناطق مختلف جغرافیایی را در هر صد هزار نفر جمعیت  نشان می دهد

معده

چنان که مشاهده می شودشرق آسیا و شرق اروپا بیشترین در صد ابتلا به این نوع سرطان را دارند

جدول زیر نشان دهنده کشورهایی با بالاترین درصد ابتلا به سرطان معده است.

ردیفکشورابتلا در هر صدهزار نفر
1کره41.8
2مغولستان32.5
3ژاپن29.9
4گواتمالا23.7
5چین22.7
6تاجیکستان21.7
7قزاقستان21.6
8قرقیزستان21.4
9آلبانی20.1
10بلاروس18.8