نایب رئیس مجلس فدرال آلمان از آمادگی متخصصان آلمانی برای احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش مهر، کلاودیاروت شامگاه جمعه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی در تبریز با بیان اینکه وقتی وضعیت دریاچه ارومیه را دیدم خیلی ناراحت شدم، افزود: خشک شدن این دریاچه تاثیرات منفی زیادی برای منطقه خواهد داشت که نیاز است برای احیای آن فکرهای اساسی کرد.

وی با اشاره به اینکه نیاز است همه برای نجات این دریاچه دست به دست هم دهند، ابراز داشت: در کشور آلمان گروهی را به نام دوستداران دریاچه ارومیه تشکیل داده ایم که من نیز عضو ان گروه هستم و بسیاری از فعالان محیط زیست علاقه مند و مشتاق احیای این دریاچه نمکی بزرگ هستند.

نایب رئیس مجلس فدرال آلمان در ادامه به بحث مخاطرات خشک شدن دریاچه اشاره کرد و گفت: این دریاچه می تواند کشاورزی و محیط زیست منطقه را با چالش جدی روبه رو سازد که باید هرچه سریعتر اقدامات اساسی برای احیای آن انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه باید مسئولانی که آن پل را بدون مطالعه در وسط دریاچه ساختند پاسخگوی مردم باشند، ابراز داشت: امیدوارم این دریاچه هرچه سریعتر احیا شود و به وضعیت قبلی خود بازگردد.

این مسئول سیاسی کشور آلمان در خصوص وضعیت مذاکرات هسته ای گروه۱+۵ نیز گفت: فرصت بسیار مهم و ارزشمندی برای هر دوطرف است که با گفتگو و مذاکره اختلافات را کنار زنند و با تمام توان طرفین مذاکره کننده تلاش کنند تا این مذاکرات به نتیجه نهایی منجر شود.

وی به ظرفیت ها و پتانسیل های کشورمان و به خصوص آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و ادامه داد: به سرانجام رسیدن گفتگوهای گروه۱+۵ باعث می شود تا فعالان اقتصادی ایران و آلمان باهمدیگر تعاملات بیشتریی داشته باشند و از توان و ظرفیت های هر دو کشور استفاده شود.