مسواک زدن قطعا تنها با سلامت دندان های شما مرتبط نیست. اگر این کار را به خوبی و به صورت منظم انجام ندهید، باکتری هایی که عامل بیماری لثه هستند می توانند حتی زمینه ساز ابتلا به بمسواک زدن و استفاده از نخ دندان نه تنها سلامت دهان و دندان ها را حفظ و بهبود می بخشد، بلکه می دانیم که سلامت این بخش می تواند با شرایط سلامت برخی دیگر از بخش های بدن نیز مرتبط باشد.

تخریب مغز به واسطه باکتری ساکن دهان

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "ایزی هلث آپشنز"، عدم مراقبت از لثه ها و دندان ها می تواند به بیماری لثه و مشکلات قلبی منجر شود. اما این کل داستان نیست زیرا رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم می تواند شما را از گزند سرطان، دیابت و بیماری کلیه نیز نجات دهد.یماری آلزایمر شوند.

اخیرا دلیل دیگری برای مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان افزون بر دلایل سلامت که به آنها اشاره شد، ارائه شده است و می تواند شما را برای حفظ سلامت دهان و دندان هرچه بیشتر مصمم سازد.

باکتری ها از دهان به مغز سفر می کنند

مشکل با یک باکتری به نام پورفیروموناس ژنژیوالیس (Porphyromonas Gingivalis) آغاز می شود. به گفته کارشناسان، پی. ژنژیوالیس در بیماری پریودنتیت نقش دارد که جدی‌ترین شکل بیماری لثه است.

در شرایطی که این باکتری در بیشتر افراد خطری ایجاد نمی کند، اما زمانی که جمعیت آن بیش از حد افزایش یابد، سیستم ایمنی بدن انسان به این شرایط واکنش نشان داده و موجب بروز التهاب، قرمزی، تورم، خونریزی و تخریب بافت لثه می شود.

اگر این شرایط برای شما چندان جدی به نظر نمی رسد، توجه داشته باشید که باکتری های دهان می توانند از طریق جریان خون به قسمت های دیگر بدن سفر کنند.

در شرایطی که پژوهش های پیشین حضور باکتری پی. ژنژیوالیس در نمونه های مغز بیماران مبتلا به آلزایمر را نشان داده اند، تیم پژوهشی از دانشگاه لوئیزویل و دانشگاه یاگیلونیا در کراکوف، لهستان به بررسی این مساله که آیا ممکن است باکتری در ابتلا به بیماری آلزایمر نقش داشته باشد، اقدام کردند.

پژوهشگران نمونه های مغز از بیماران مبتلا و غیر مبتلا به بیماری آلزایمر که در زمان مرگ تقریبا سنی مشابه داشتند را مقایسه کردند. آنها دریافتند که پی. ژنژیوالیس در نمونه های مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر بسیار بیشتر بوده است.

از این رو، پژوهشگران پژوهش خود را به سطحی جدید ارتقا دادند. با آزمایش روی موش ها، آنها دریافتند که پی. ژنژیوالیس می تواند از دهان به مغز سفر کرده و موجب مشکلات شناختی شود.

مسواک زدن قطعا تنها با سلامت دندان های شما مرتبط نیست. اگر این کار را به خوبی و به صورت منظم انجام ندهید، باکتری هایی که عامل بیماری لثه هستند می توانند حتی زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر شوند.

بهداشت دهان و دندان نه تنها برای لبخندی زیبا بلکه برای کاهش خطر بسیاری بیماری های دیگر در طول زندگی ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افرادی که با عوامل خطرآفرین ژنتیکی که آنها را مستعد ابتلا به آرتریت روماتوئید یا بیماری آلزایمر می سازد، مواجه هستند باید توجه ویژه ای به پیشگیری از بیماری لثه داشته باشند.